Zabytki Konina - co, gdzie i jak?

Zabytki Konina - co, gdzie i jak?

Konin mieści się w Dolinie Konińskiej nad Wartą, w województwie wielkopolskim. Znany jest przede wszystkim z tego, że wydobywa się w nim węgiel brunatny. Jest to jednak także bardzo ciekawa miejscowość dla tych, którzy lubią zwiedzać i podziwiać piękne budynki. Tego w Koninie nam nie zabraknie. Jest tu również bardzo starannie przygotowana i rozbudowana baza noclegowa, toteż miasto jest przygotowane na przybycie turystów. Ponadto hotele, które oferują wakacyjne nocowanie w Koninie warto porównać pod wieloma względami – cena, wygoda, wyposażenie, dojazd – ułatwi nam to wybór i sprawi, że wybierzemy najlepszą opcję.  Dobrze jest przede wszystkim odwiedzić to miasto dla tutejszej przepięknej architektury.

W mieście zachowało się bardzo wiele wspaniałych klasycystycznych budynków. Możemy do nich zaliczyć między innymi Ratusz. Funkcję sali ratuszowej pełnią zaś dawne Jatki Miejskie, ozdobione kolumnadą dorycką. W rynku znajdziemy rozmaite kamienice w tym stylu. Jedna z nich mieści się na narożniku ulic Plac Wolności oraz Zofii Urbanowskiej. Jest ona ozdobiona tympanonem z wieńcem oraz pilastrami jońskimi, czyli wbudowanymi w ścianę filarami. Przed II wojną światową mieścił się w niej Hotel Litewski.

Dalej mamy tak zwaną Kamienicę Grodzką, również z ozdobą w postaci pilastrów jońskich. Przed wojną znajdował się w niej Hotel Polski. W rynku znajdziemy także imponujący klasycystyczny Gmach Starostwa Powiatowego, w którym obecnie mieści się siedziba Urzędu Miasta. Oczywiście, mamy tu także zdobne budynki w innych stylach. Wzorowana na stylu bizantyjskim jest dawna synagoga oraz budynek żydowskiego „domu nauki”, w którym obecnie znajduję się oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W stylu renesansowym zaś zbudowana była znajdująca się w rynku Kamienica Jana Zemełki, czyli pierwszy tutejszy murowany świecki budynek. Niestety, cechy renesansowe utraciła w kilku przebudowach. Gotycki kościół świętego Bartłomieja, o układzie bazylikowym również wlicza się do obiektów godnych zainteresowania. Nieopodal kościoła zaś, na konińskiej starówce mieści się najstarszy w Europie Środkowo-Wschodniej znak drogowy, czyli tak zwany Słup Koniński. Według znajdującej się na nim inskrypcji, został ufundowany w 1151 roku przez komesa Piotra Włostowica.

Podobne artykuły
Czy wolno spać z przytulanką czy nie?

Czy wolno spać z przytulanką czy nie?

Dla wielu ludzi przytulanka to jedyna rzecz, jaka została z dzieciństwa, dlatego zdecydowanie ...
Zbadanie rynku i ofert przed poważniejszymi zakupami

Zbadanie rynku i ofert przed poważniejszymi zakupami

Planując poważniejsze zakupy, które pociągają za sobą niemałe wydatki, a nawet inwestycje, ...
Rozrywka towarzyszem ludzi

Rozrywka towarzyszem ludzi

Rozrywka towarzyszy ludności od najdawniejszych czasów. Była to odskocznia od ...