Projektant doradza jak zaprojektować dom energooszczędny

Projektant doradza jak zaprojektować dom energooszczędny

Projektowanie wnętrza domu ale i jego kształtu ma bardzo ważne znaczenie w uzyskaniu standardów energooszczędności takiego mieszkania. Bez odpowiedniej aranżacji wnętrza nawet zachowanie najnowszych metod i produktów nie pozwoli zapewnić, że nasz lokal będzie energooszczędny.  Znaczącą kwestią w projektowaniu budynku energooszczędnego, a również pasywnego odgrywa rozłożenie okien wobec kierunków globu, podział na przestrzenie temperaturowe, a w wyjątkowości spójna bryła budynku.

Budynek o spójnej bryle dysponuje skromniejszą wielkością przegród zewnętrznych niż dom o rozdzielonej linii, dzięki czemu utraty cieplne są w jego wypadku mniejsze, a więc mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do jego ocieplania. Można również łatwiej i taniej zbudować go w odpowiednim wzorze energetycznym. Optymalne rozlokowanie okien w stosunku do stron globu posiada też znaczny wpływ na rachunek energetyczny. Okna skierowane na południe poza stratami ciepła przez przenikanie przynoszą wysokie zyski cieplne z promieniowania słonecznego. Wpływy te umożliwiają zminimalizować ilość energii pożądanej do ogrzewania budynku. Dlatego sugeruje się aby w budowach energooszczędnych i pasywnych 50-60% płaszczyzn okien przypadało na fasadę południową.

Znaczenie ma również prawidłowe rozłączenie powierzchni ocieplanej od części nieocieplanej obiektu, tak aby przebieg tejże bariery był jak najmniej kręty i aby na tej granicy nie było mostków termicznych. W domach o ciężkiej bryle albo ze zbyt małą wielkością okien od strony południowej wyższe utraty ciepła i brak wpływów słonecznych można niwelować przez podniesienie grubości termoizolacji, używanie okien i drzwi o właściwszych parametrach izolacyjnych, albo central rekuperacyjnych o znaczniejszej wydajności odzysku ciepła. Ruchy takie wiążą się ze podwyższeniem nakładów finansowych. Tak więc właściwe projektowanie bryły i pozycja okien na poziomie aranżacji i projektowania pozwalają otrzymać zakładany cel - otrzymać zamierzony standard energetyczny znacząco taniej. 

Powyżej pozostały pokazane jedynie najważniejsze istoty na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania budynku, w rzeczywistości jest ich wiele więcej, mniej ale i znacznie istotnych. Projektując własne wnętrze warto zwrócić uwagę, czy architekt któremu powierzymy, kieruje się tym by dom był energooszczędny, jeśli nie to postarajmy się by zacząć współpracę z fachowym projektantem, inaczej będziemy ponosić duże straty związane z ceną ogrzewania mieszkania.

Podobne artykuły
Metal w biurze

Metal w biurze

Z oczywistych względów człowiek znacznie bardziej lubi otaczać się drewnem niż metalem. W ...
Dowiedz się więcej na temat modernizacji nieruchomości

Dowiedz się więcej na temat modernizacji nieruchomości

Modernizacja nieruchomości, ma za zadanie nie jedynie wpłynąć na stan techniczny ale również ...
Transport przedmiotów szklanych

Transport przedmiotów szklanych

Przedmioty wykonane ze szkła spotykamy niemalże na każdym kroku. Są one bardzo praktyczne i w wielu ...