Projektant doradza jak zaprojektować dom energooszczędny

Projektant doradza jak zaprojektować dom energooszczędny

Projektowanie wnętrza domu ale i jego kształtu ma bardzo ważne znaczenie w uzyskaniu standardów energooszczędności takiego mieszkania. Bez odpowiedniej aranżacji wnętrza nawet zachowanie najnowszych metod i produktów nie pozwoli zapewnić, że nasz lokal będzie energooszczędny.  Znaczącą kwestią w projektowaniu budynku energooszczędnego, a również pasywnego odgrywa rozłożenie okien wobec kierunków globu, podział na przestrzenie temperaturowe, a w wyjątkowości spójna bryła budynku.

Budynek o spójnej bryle dysponuje skromniejszą wielkością przegród zewnętrznych niż dom o rozdzielonej linii, dzięki czemu utraty cieplne są w jego wypadku mniejsze, a więc mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do jego ocieplania. Można również łatwiej i taniej zbudować go w odpowiednim wzorze energetycznym. Optymalne rozlokowanie okien w stosunku do stron globu posiada też znaczny wpływ na rachunek energetyczny. Okna skierowane na południe poza stratami ciepła przez przenikanie przynoszą wysokie zyski cieplne z promieniowania słonecznego. Wpływy te umożliwiają zminimalizować ilość energii pożądanej do ogrzewania budynku. Dlatego sugeruje się aby w budowach energooszczędnych i pasywnych 50-60% płaszczyzn okien przypadało na fasadę południową.

Znaczenie ma również prawidłowe rozłączenie powierzchni ocieplanej od części nieocieplanej obiektu, tak aby przebieg tejże bariery był jak najmniej kręty i aby na tej granicy nie było mostków termicznych. W domach o ciężkiej bryle albo ze zbyt małą wielkością okien od strony południowej wyższe utraty ciepła i brak wpływów słonecznych można niwelować przez podniesienie grubości termoizolacji, używanie okien i drzwi o właściwszych parametrach izolacyjnych, albo central rekuperacyjnych o znaczniejszej wydajności odzysku ciepła. Ruchy takie wiążą się ze podwyższeniem nakładów finansowych. Tak więc właściwe projektowanie bryły i pozycja okien na poziomie aranżacji i projektowania pozwalają otrzymać zakładany cel - otrzymać zamierzony standard energetyczny znacząco taniej. 

Powyżej pozostały pokazane jedynie najważniejsze istoty na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania budynku, w rzeczywistości jest ich wiele więcej, mniej ale i znacznie istotnych. Projektując własne wnętrze warto zwrócić uwagę, czy architekt któremu powierzymy, kieruje się tym by dom był energooszczędny, jeśli nie to postarajmy się by zacząć współpracę z fachowym projektantem, inaczej będziemy ponosić duże straty związane z ceną ogrzewania mieszkania.

Podobne artykuły
Wspólne zakupy

Wspólne zakupy

Czy robienie zakupów może być rozrywką? Naturalnie! Wystarczy wybrać się do sklepu w ...
Pojazd na spacer

Pojazd na spacer

Kiedy dziecko zaczyna siadać coraz bardziej przydatna staje się spacerówka. Jak wiadomo ...
Caravaning

Caravaning

W atrakcyjnych miejscowościach na polach biwakowych, wydzielonych placach, można spotkać ...