Co warto wiedzieć o oknach aluminiowych?

Co warto wiedzieć o oknach aluminiowych?

Aluminium zarówno czyste, jak i w postaci stopów to bardzo popularny oraz jeden z chętniej zastosowanych metali.

Dużą popularnością cieszy się w dziedzinie produkcji profili okiennych. Jak wiadomo głównymi zaletami wykorzystania aluminium jest jego lekkość oraz plastyczność, a także odporność na korozję oraz wytrzymałość. W stolarce okiennej niejednokrotnie w celu zwiększenia trwałości okien aluminiowych, materiał taki wzmacnia się przez domieszkę magnezu oraz krzemu – dzięki temu zyskują one większą twardość. okna aluminiowe, częściej niż w domach prywatnych, możemy zobaczyć w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach pełniących funkcje reprezentatywne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkimwyższa cena okien z aluminium, ale także ich wysoka estetyka, trwałość oraz wieloletnia wytrzymałość. Mając w planach zakup oraz montaż okien aluminiowych musimy dokładnie zaznajomić się z rodzajami profili z aluminium i ich właściwościami oraz możliwościami zastosowania. Wyróżnia się dwa główne rodzaje takich profili – tzw. zimne ( jednokomorowe) oraz ciepłe ( dwu- lub trzy- komorowe ). Te pierwsze wykonane są w całości z aluminium, jednak w naszym klimacie niezbyt niejednokrotnie znajdują zastosowanie. Wyróżnia je niska izolacyjność cieplna. Każdemu polecamy okna aluminiowe, niskie ceny i solidna jakość.

Znacznie częściej w budownictwie mieszkaniowym stosowane są profile ciepłe, o bardziej złożonej konstrukcji.

Dwa kształtowniki aluminiowe połączone wkładką termiczną z tworzywa sztucznego, zapewniają o wiele lepszą izolację cieplną niż wspomniane wyżej profile zimne. Duże znaczenie oraz wpływ na jakość użytkowania okien aluminiowych ma również sposób ich wykończenia. Można wybrać profile anodowane, czy bardzo trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne lub malowane proszkowo. Do malowania wykorzystuje się lakiery poliestrowe, co sprawia, że okna są jeszcze bardziej wytrzymałe oraz odporniejsze na zarysowania niż profile anodowane. Biały ibrązowy to podstawowe kolory lakierów, można jednak za dodatkową dopłatą wybrać odmienny kolor z palety barw. Dla niezdecydowanych lub ceniących oryginalny estetyka osób, istnieje możliwość pomalowania okien na dwa różne kolory – odmienny na zewnątrz i odmienny wewnątrz.

Okna z aluminium, podobnie jak okna wykonane z tworzywa są uciążliwe w odnowieniu w momencie zarysowania lub uszkodzenia ich powierzchni.

Podczas montażu okien aluminiowych trzeba pamiętać, by nie stosować waz z nimi stalowych parapetów. Może to doprowadzić do korozji kontaktowej oraz spowodować uszkodzenie okna. Najbardziej ważną kwestią jest jednak zawodowy montaż okna z aluminium. Wykonany nieprawidłowo może doprowadzić do odkształceń ram okna ze względu na wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej materiału. Mając na uwadze wymienione powyżej wskazówki, można wybrać okna aluminiowe w pełni odpowiadające naszym potrzebom. Ich właściwy wybór i dobrze wykonany montaż mogą zapewnić trwałość oraz wygodę użytkowania na długie lata.
Podobne artykuły
Noclegi w Toruniu

Noclegi w Toruniu

Wszystkie osoby podróżujące do Torunia powinny liczyć się z tym, że spędza tam bez wątpienia ...
Czy stół w salonie musi być kwadratowy?

Czy stół w salonie musi być kwadratowy?

W zdecydowanej większości naszych salonów, „królują” stoły prostokątne. ...
Zbadanie rynku i ofert przed poważniejszymi zakupami

Zbadanie rynku i ofert przed poważniejszymi zakupami

Planując poważniejsze zakupy, które pociągają za sobą niemałe wydatki, a nawet inwestycje, ...