Handel na giełdzie

Handel na giełdzie

Po opublikowaniu książki Michaela Lewisa "Flash Boys" zaczęła się debata na temat bardzo szybkiego handlu na giełdzie. Jej autor uważa, że rynek giełdowy jest fałszowany przez ten typ handlu. Wywołało to lawinę komentarzy. Temperatura debaty nie ustępuje, a ocena ani trochę nie jest jednoznaczna.

Na praktyczne konsekwencje nie trzeba było nazbyt długo oczekiwać. W obliczu medialnej wrzawy firma Virtu Financial Inc., specjalizująca się w bardzo szybkim giełdowym handlu, odwlekła swój debiut. W IPO planowała dostać ok. 200-250 mln dolarów, żeby w efekcie osiągnąć rynkową kapitalizację na pułapie 3 mld dolarów. Czyżby Virtu została przypadkową ofiarą akcji reklamowej książki?

Jeszcze 10 lat temu mniej aniżeli jedna czwarta amerykańskiego obrotu akcjami pełniona była w systemie high frequency trading (HFT). Wtedy nie budziło to nadzwyczajnych emocji. Wiele funduszy uznawało wówczas handel akcjami w algorytmizowanych systemach wysokiej częstości zleceń za niszową strategię. Potem sytuacja zmieniła się. Po apogeum, które wystąpiło w 2009 roku, udział tego gatunku obrotu w handlu akcjami unormował się na pułapie powyżej 50 proc.

Mogłoby by się wydawać, że w giełdowym handlu każdy jest równy. W świetle HFT to jednak iluzja. Są równi oraz równiejsi. Momentalne otwieranie oraz zamykanie zleceń kupna/sprzedaży akcji, prowadzone w zalgorytmizowany sposób, stwarza przewagę. Przesądzają milisekundy. W przybliżeniu 60 proc. zleceń jest anulowanych przed upływem sekundy od ich złożenia, a następne 95-99 proc. ułamek sekundy później. Bez wątpienia wymaga to dobrej infrastruktury technicznej. Platforma handlu na giełdzie musi być krańcowo szybka oraz funkcjonalna, a łącza oraz komputery, z których przeprowadzane są operacje, zlokalizowane Zaraz obok. Do kompletu potrzeba jeszcze płynnego rynku, bo bez niego HFT w ogóle nie będzie działał.

Podobne artykuły
Transport przedmiotów szklanych

Transport przedmiotów szklanych

Przedmioty wykonane ze szkła spotykamy niemalże na każdym kroku. Są one bardzo praktyczne i w wielu ...
Oddech pełną piersią

Oddech pełną piersią

Popularne dzisiaj push–upy to staniki optycznie powiększające biust, modelujące go i nadające ...
Żylaki - jak im zapobiec?

Żylaki - jak im zapobiec?

Żylaki kończyn dolnych dotykają aż 50% dorosłych mieszkańców Europy! Widoczny jest przez to ...